مشاوره HSE | اخذ گواهینامه HSE

سیستم مدیریت ایمنی و محیط زیست

آشنایی با استاندارد

تغییرات جدید استاندارد

متن استاندارد

مدارک و مستندات

استقرار و پیاده سازی

سیستم مدیریت ایمنی و محیط زیست چیست؟

HSE مخفف کلمات health و safety و environment به معنای سلامت، ایمنی و محیط زیست است. که در اصطلاح به HSE یا بهداشت حرفه ای تبدیل شده است.
HSE و بهداشت حرفه ای از ما در برابر ریسک های موجود در محل کار حفاظت میکند. کارکنان و کارفرمایان هر دو ذی نفع کنترل ریسک ها و خطرات شغلی هستند. پیمانکاران از طریق اعمال HSE به پیشرفت خود کمک میکنند و از طرف دیگر کارمندان آنها ساعات کاری مفیدتری خواهند داشت.  اما حقیقتا HSE چیست ؟
HSE علم و هنری است که بامحدود کردن ریسک ها اقدامی کارامد در راستای حفاظت از انسانها ،تجهیزات و منابع مالی برمیدارد. گاهی اشتباها تصور میشود که HSE یک حرفه ی درمانیست درحالیکه تنها بخشی از HSE درمان و دارای موقعیت های درمانیست. در واقع بهداشت حرفه ای و HSE با کاهش درمانهای تخصصی و شغلی به نفع کارفرمایان عمل میکند.
گواهینامه HSE در کنار آموزش تخصصی HSE برای پیمانکاران ضروری است. امروزه پیمانکارانی که گواهینامهHSE ندارند به راحتی از بازار رقابت حذف میشوند.

HSE-MS
hse

چرا سیستم مدیریت ایمنی و محیط زیست مهم است ؟

جنبه های بسیاری وجود دارد که شما برای موفق شدن در تجارت و کار خود باید به آنها توجه ویژه ای داشته باشید. یکی از اجزای اصلی تجارت خوب به طور قطع موضوع ایمنی و بهداشت است. اگر شما صاحب یک تجارت هستید ایمنی و بهداشت شغلی یکی از جنبه هایی است که می توانید بر آن سرمایه گذاری کنید. دلایل زیادی برای اهمیت کارفرمایان و پرسنل بر محیط کار وجود دارد و اگر شما در این مورد اطلاعات زیادی ندارید باید بیشتر در این مورد مطالعه کنید. چیزی که لازم است شما بدانید این است که یک تجارت موفق شامل یک سیستم ایمنی بهداشت شغلی موفق است. دلایل زیادی وجود دارد برای اینکه چرا برنامه HSE برای تجارت موفق ضرورت دارد. در ادامه به برخی از این دلایل اشاره می کنیم.

– نشان می دهد که تجارت شما در مسائل اجتماعی مسئولیت پذیر است.
– از ارزش برند شما محافظت می کند.
– باعث افزایش بهره وری تمام کارکنان و کارگران می شود.
– باعث افزایش تعهد کارمندان به شرکت می شود.
– باعث ایجاد یک محل سالم کاری و افزایش سطح رفاه کارمندان می شود.

کاهش اختلالات مالی و هزینه ها یکی دیگر از فواید وجود سیستم و یا برنامه های HSE در یک سازمان است. این موضوع موجب رسیدن به سطح توقع مشتریان در ایمنی و بهداشت شغلی است و نیز باعث جلب رضایت کارکنان و افزایش وفاداری کارمندان می شود. هر شرکت یا تجارتی از طریق پیاده سازی و اجرای HSE به دست آورد. این کار یک بهبود ساده ای است که می تواند موجب افزایش سود شرکت شود و در موضع رقابت با سایرین ایجاد برتری نماید

چگونه سیستم مدیریت ایمنی و محیط زیست را در سازمان پیاده سازی کنیم؟

شما برای پیاده سازی سیستم مدیریت ایمنی و محیط زیست ، HSE نیازمند شناخت ماهیت و هویت سازمان خود می‌باشید. شناخت عوامل درونی و بیرونی سازمان برای مدیریت ارشد دید استراتژیک برای تعیین اهداف کلان و بلندمدت را می‌دهد. این یک مرحله مهم در استقرار سیستم مدیریت ایمنی و محیط زیست می‌باشد چرا که زیربنای مراحل بعدی است. هر سازمان باید اهداف خود را تعیین نموده و برنامه دست یابی به آنها را مشخص کند. این اهداف می‌بایست به شاخص‌های کمی و قابل اندازه گیر‌ی ترجمه شود تا دید روشنی از تحقق اهداف و اثربخشی فرایندهایش به سازمان بدهد. سپس می‌بایست فرآیندههایی در قالب برنامه‌های کلان تعریف شده طراحی شده و این فرآینها به صورت مداوم پایش شده و اقدامات لازم برای بهبود آنها انجام شود. در صورت موفقیت سازمان آماده ممیزی سوم شخص برای صدور گواهینامه ایزو می باشد.

لازم به توضیح است هدف از استقرار سیستم‌های مدیریت ایجاد ارزش افزوده در سازمان است و نه فقط صدور گواهینامه.

HSE